خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

شبیه­ سازی تجربی تأثیرات سولفید مس بر سیستم عایق ترانسفورماتورها

  شبیه­سازی تجربی تأثیرات سولفید مس بر سیستم عایق ترانسفورماتورها        

  چکیده:

  حضور سولفور خورنده[1] در روغن معدنی ترانسفورماتور، بر عملکرد سیستم عایق ترانسفورماتورها تأثیر می­گذارد. در این مقاله، نتایج بررسی­های تجربی که بر روی مشخصه­های جریان-ولتاژ و مقاومت عایق عایق­های کاغذ آغشته به روغن، در حضور سولفید مس، انجام شده است، ارائه و بحث شده است. مدلی برای جابجایی سولفید مس ارائه شده است تا وجود افزایش در جریان نشتی و کاهش در مقاومت عایق را توضیح دهد. وجود دو ناحیه در مشخصه­های ولتاژ-جریان، که یکی وابسته به مشخصات عایق و عایق کاغذ آغشته به روغن و دیگری وابسته به سولفید مس نیمه رسانا می­باشد، بحث و توضیح داده شده است.

  کلمات کلیدی: ولتاژ شکست، خورندگی مس، عایق کاغذی، ترانسفورماتورهای قدرت، مقاومت عایق

  1.     معرفی:

  مطالعات زیادی بر روی تأثیر سولفور خورنده در روغن­های معدنی ترانسفورماتور، در سال­های اخیر گزارش شده است و اعتقاد است که سولفور خورنده، در روغن عایق، یکی از دلایل اصلی برای شکست عایق کاغذ آغشته به روغن در ترانسفورماتورهای بزرگ است [1-10]. ترکیبات سولفور، با رسانای مس واکنش می­دهند تا سولفید مس نیمه­رسانایی ( ) را تشکیل دهند که شروع به جابجایی در لایه­های کاغذی داخلی می­کند. این، منجر به افزایش تلفات دی­الکتریک، تخلیه­ی جزئی و ناپایداری حرارتی و شکست در عایق می­شود.

  منبع اصلی سولفور در ترانسفورماتورها، روغن معدنی ترانسفورماتور است. این روغن که یکی از محصولات غرعی نفت خام است، لزوماً حاوی برخی ترکیبات سولفور است. مواد افزودنی ضد اکساینده و ضد سایش نیز در آن وجود دارند تا به مشخصه­های عملکردی بهبود یافته­ی روغن­های معدنی، دست پیدا کنند. این مواد افزودنی، پس از یک دوره­ی زمانی از طریق یک سری واکنش­های شیمیایی که به صورت حرارتی تحریک شده­ و به هم مرتبط شده­اند، سبب شکل­گیری ترکیبات سولفور خورنده و واکنش­پذیر می­شوند. افزودنی اصلی ضد اکساینده و ضد سایشی که در روغن عایق معدنی به کار می­رود، دو بوتیل پارا کرزول نوع سوم (DBPC) است. برخی از سازندگان روغن معدنی، دی بنزیل دی سولفات (DBDS) را نیز به این منظور، اضافه می­کنند [5,8-10]. گزارش شده است که DBDS، پایداری اکسایش روغن معدنی را افزایش داده و به مس حمله می­کند تا سولفید مس را تشکیل بدهد.  [1] corrosive


  این مطلب تا کنون 40 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : عایق ,روغن ,سولفید ,سولفور ,معدنی ,وجود ,کاغذ آغشته ,مقاومت عایق ,روغن معدنی ,سولفور خورنده ,عایق کاغذ ,
  شبیه­ سازی تجربی تأثیرات سولفید مس بر سیستم عایق ترانسفورماتورها

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر